Uppdrag

Vinge företräder en av Carl Lamms huvudägare i samband med budet från Ricoh

17 april 2009

Vinge företräder en av huvudägarna i Carl Lamm Holding AB i samband med uppköpserbjudandet från Ricoh Europe Holdings PLC. Erbjudandet, som omfattar samtliga aktier i Carl Lamm, värderar Carl Lamm till cirka 417 miljoner kronor. Carl Lamm är noterat på NASDAQ OMX Stockholm.

Vinges rådgivning lämnas av Mattias Friberg.

Relaterat

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.
20 oktober 2025

Vinge företräder Procuritas vid förvärvet av Parkman

Vinge har företrätt Procuritas Capital Investors VII (“Procuritas”) i samband med förvärvet av Parkman i Sverige AB (“Parkman”), ett växande svenskt teknikbaserat parkeringsföretag som tillhandahåller parkeringslösningar. I samband med transaktionen blir även Indigo Management AS minoritetsägare i bolaget.
20 oktober 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.
17 oktober 2025