Uppdrag

Vinge företräder Elanders AB vid förvärv av Seiz Printing AB

21 februari 2008

Elanders breddar sin internationella plattform, främst inom segmentet Automotive, och förvärvar aktierna i Seiz Printing Co. Elanders har tecknat avtal om förvärv av samtliga aktier i bolaget. Bolaget är specialiserat på högkvalitativ offsetproduktion och logistiktjänster och har 60 anställda med en omsättning på cirka 14 MUSD.
 
Delägare Erik Gabrielson från Vinge företräder Elanders AB.

Relaterat

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026