Uppdrag

Vinge företräder Edgeware AB (publ) i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

14 december 2016

Vinge företräder Edgeware AB (publ) (”Edgeware”) i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 29 november 2016 och första handelsdag på Nasdaq var den 9 december 2016. Priset i erbjudandet sattes till 29 SEK per aktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde för det totala antalet aktier i bolaget om ca 870 MSEK. Det totala värdet av erbjudandet uppgick till 450 MSEK under antagandet om att övertilldelningsoptionen utnyttjas i sin helhet.
 
Edgeware grundades 2004 och har sedan dess utvecklats till ett globalt högteknologiskt företag som utvecklar och erbjuder hård- och mjukvaruprodukter samt tillhörande tjänster som möjliggör effektiv och skalbar streaming av TV och video över internet. Bolagets lösningar säljs huvudsakligen till telekom- och kabeloperatörer samt TV-bolag och innehållsägare som vill göra TV- och videoinnehåll tillgängligt för sina tittare på ett effektivt, säkert och kostnadseffektivt sätt.
 
Vinges team bestod huvudsakligen av Johan Larsson, Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Johan Mattson, Amanda Knutsson, Malte Hedlund och Michaela Cronemyr. Tora Hansjons, Emilie Parland och Maria Schultzberg biträdde avseende skattefrågor.
                                                                                       
 

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026