Uppdrag

Vinge företräder Ebie vid kapitalanskaffning

17 maj 2024 M&A

Vinge har företrätt proptech-bolaget Ebie (Rentfair AB) i samband med en kapitalanskaffning om 8 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.

Ebie förmedlar en försäkringslösning i form av en hyresgaranti som frigör kapital åt företag som hyr lokaler som annars hade varit tvungna att låsa upp pengarna i en deposition eller bankgaranti. Bolaget grundades av Ville Löthén, Edvin Lindhout, Erik Larsson och André Brogärd och har haft en stark tillväxt under de senaste åren.

I kapitalrundan som leddes av det belgiska proptech-fonden AMAVI Capital deltog även ett flertal nya och befintliga investerare, däribland SSE Ventures.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Tim Axell.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025