Uppdrag

Vinge företräder Ebie vid kapitalanskaffning

17 maj 2024 M&A

Vinge har företrätt proptech-bolaget Ebie (Rentfair AB) i samband med en kapitalanskaffning om 8 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.

Ebie förmedlar en försäkringslösning i form av en hyresgaranti som frigör kapital åt företag som hyr lokaler som annars hade varit tvungna att låsa upp pengarna i en deposition eller bankgaranti. Bolaget grundades av Ville Löthén, Edvin Lindhout, Erik Larsson och André Brogärd och har haft en stark tillväxt under de senaste åren.

I kapitalrundan som leddes av det belgiska proptech-fonden AMAVI Capital deltog även ett flertal nya och befintliga investerare, däribland SSE Ventures.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Tim Axell.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026