Uppdrag

Vinge företräder Ebie vid kapitalanskaffning

17 maj 2024 M&A

Vinge har företrätt proptech-bolaget Ebie (Rentfair AB) i samband med en kapitalanskaffning om 8 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.

Ebie förmedlar en försäkringslösning i form av en hyresgaranti som frigör kapital åt företag som hyr lokaler som annars hade varit tvungna att låsa upp pengarna i en deposition eller bankgaranti. Bolaget grundades av Ville Löthén, Edvin Lindhout, Erik Larsson och André Brogärd och har haft en stark tillväxt under de senaste åren.

I kapitalrundan som leddes av det belgiska proptech-fonden AMAVI Capital deltog även ett flertal nya och befintliga investerare, däribland SSE Ventures.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Tim Axell.

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026