Uppdrag

Vinge företräder Djursjukhusgruppen vid förvärv av Läckeby Djursjukhus

11 juni 2012

Vinge företräder Djursjukhusgruppen i Sverige vid förvärvet av Läckeby Djursjukhus. Djursjukhusgruppen är den ledande aktören inom svensk djursjukvård och vårdar mer än 100 000 husdjur per år.

Vinges team bestod av bland andra Jonas Bergström, Gustav Jönsson och Robin Dangoor.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025