Uppdrag

Vinge företräder Dianovator AB i nyemission

15 september 2017

Vinge företräder Dianovator AB i samband med en riktad nyemission för att kapitalisera bolagets fortsatta forskning och utveckling.

Dianovator AB utvecklar ett patientspecifikt beslutsstödssystem för förbättrad glykemisk kontroll genom optimerad insulindosering.

Dianovator AB biträddes av Kristoffer Franzkeit.

Relaterat

Vinge biträder ABG Sundal Collier vid Conaptos emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier som arrangör i samband med Conapto Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
24 april 2026

Vinge företräder GBL i samband med förvärvet av BUKO Group

Vinge företräder, tillsammans med Latham & Watkins, Groupe Bruxelles Lambert (”GBL”) (Euronext Brussels: GBLB) i samband med förvärvet av BUKO Group, en ledande aktör inom tillfällig trafikledning, från fonder som förvaltas av Equistone Partners Europe och grundarfamiljen, medan bolagets ledning kommer att återinvestera tillsammans med GBL. Transaktionen, som är föremål för sedvanliga godkännanden, kommer att innebära en kapitalinvestering om EUR 0,5 miljarder från GBL.
24 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av verksamheten i FMK Trafikprodukter

Lagercrantz Group har genom dotterbolaget Nordic Road Safety ingått avtal om att förvärva rörelsen och tillgångarna i FMK Trafikprodukter – ett nischbolag inom CE-certifierade vägräckessystem för den svenska och nordiska infrastrukturmarknaden.
24 april 2026