Uppdrag

Vinge företräder DFDS vid försäljning av rutter på Irländska Sjön

3 december 2010

Vinge företräder DFDS i samband med försäljning av två av DFDS fyra rutter i den nordliga delen av Irländska Sjön. Försäljningen omfattar rutterna Belfast-Birkenhead och Belfast-Heysham samt två ro-ro-fartyg och två inchartrade ro-pax-fartyg. Stena Line övertar dessutom driften av hamnterminalerna i Belfast, Birkenhead och Heysham. Omsättningen för rutterna under 2009 var DKK 520 miljoner. Den totala köpeskillingen uppgick till 47.5 MEUR. Det finns inga villkor knutna till förvärvets genomförande.

Jesper Ottergren (partner) tillsammans med Anna Edström biträdde DFDS i försäljningen. Pär Remnelid (partner) och Johanna Bergdahl biträder med konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes 350 miljoner kronor före transaktionskostnader.
22 april 2026

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av Alder Strategic Opportunities Fund I samt med ett fondkreditfacilitetsavtal i samband med fondresningen

Vinge har biträtt Alder vid etableringen av continuation-fonden Alder Strategic Opportunities Fund I AB. I samband med etableringen förvärvar fonden portföljbolagen SI och SMG från Alder II. Vinge biträdde även Alder vid ingåendet av ett fondkreditfacilitetsavtal med SEB.
20 april 2026

Vinge har biträtt IK Partners i samband med förvärvet av Selatek

Vinge har biträtt IK Partners (“IK”) i samband med IK Fund X:s förvärv av SELATEK Holding AB (“Selatek”), en ledande svensk plattformskoncern för tekniska installationer, från Amplio Private Equity AB och minoritetsägarna.
20 april 2026