Uppdrag

Vinge företräder Damen Shipyards Group vid förvärv av Oskarshamnsvarvet

24 maj 2012

Vinge företräder Damen Shipyards Group i samband med förvärv av Oskarhamnsvarvet. Damen är en etablerad aktör på fartygsreparationsmarknaden och äger nu två svenska varv, Oskarshamnsvarvet på östkusten och Damen Shiprepair Götaverken på västkusten. Damen driver totalt 9 varv för reparation och ombyggnad av fartyg längs Nordsjökusten samt 3 reparationsvarv i Mellanöstern.

Jonas Bergström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Louise Markgren och Johan Cederblad företräder Damen Shipyards Group.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026