Uppdrag

VINGE FÖRETRÄDER D. CARNEGIE & CO VID NOTERINGEN PÅ NASDAQ STOCKHOLMS HUVUDMARKNAD

8 maj 2015

D. Carnegie & Co AB (publ) har godkänts för notering på Nasdaq Stockholms huvudmarknad med första handelsdag den 12 maj 2015.

D. Carnegie & Co är ett fastighetsbolag med inriktning på bostäder i Storstockholmsregionen och andra tillväxtområden. Affärsidén är att äga och förvalta fastighetsbestånd med en successiv upprustning av lägenheter i samband med den naturliga omsättningen av hyresgäster.

Vinge företräder D. Carnegie & Co. Vinges team består huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Adam Sandberg och Nils-Fredrik Dehlin.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026