Uppdrag

Vinge företräder Cramo Sverige AB vid förvärv av Hyrcenter i Skövde AB och Kumla Lift Jan-Åke Edpil AB

11 januari 2008

Vinge företräder Cramo Sverige AB vid förvärv av Hyrcenter i Skövde AB och Kumla Lift Jan-Åke Edpil AB från Närke Capital AB. Hyrcenter och Kumla Lift är båda båda specialiserade på uthyrning av liftar, verktyg och maskiner etc. Företagen har cirka 360 olika artiklar för uthyrning och finns stationerade i Kumla och Skövde.
 
Delägare Johan Göthberg tillsammans med Biträdande juristen Karl Svantemark företräder Cramo Sverige AB.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026