Uppdrag

Vinge företräder Cramo Sverige AB vid förvärv av Hyrcenter i Skövde AB och Kumla Lift Jan-Åke Edpil AB

11 januari 2008

Vinge företräder Cramo Sverige AB vid förvärv av Hyrcenter i Skövde AB och Kumla Lift Jan-Åke Edpil AB från Närke Capital AB. Hyrcenter och Kumla Lift är båda båda specialiserade på uthyrning av liftar, verktyg och maskiner etc. Företagen har cirka 360 olika artiklar för uthyrning och finns stationerade i Kumla och Skövde.
 
Delägare Johan Göthberg tillsammans med Biträdande juristen Karl Svantemark företräder Cramo Sverige AB.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025