Uppdrag

Vinge företräder Cinder Invest vid investering i JumpYard

19 mars 2021 M&A

Vinge företräder Cinder Invest i samband med deras investering i JumpYard. JumpYard är en av Sveriges största operatörer av trampolin- och aktivitetscenter och driver för närvarande 7 trampolinparker i Sverige och ytterligare en i Danmark. Investeringen ger JumpYard finansiella resurser och kompetens som möjliggör för bolaget att accelerera tillväxten.

Cinder Invest är ett JV mellan AFA, AMF, FAM tillsammans med Wallenbergstiftelserna, Fjärde AP-fonden och SEB. Cinder Invest ska investera i livskraftiga svenska företag för att hjälpa dem överbrygga de negativa ekonomiska effekterna av covid-19.

Vinges team har bestått av bland annat Johan Larsson, Viktor Lennartsson, Frida Ställborn och Emil Lindwall.

Relaterat

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljningen av deras produktionsanläggning i Uppsala till Ofichem.
13 augusti 2025

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025