Uppdrag

Vinge företräder Cinclus Pharma i samband med kapitalanskaffning

Vinge har företrätt läkemedelsutvecklingsbolaget Cinclus Pharma i samband med en kapitalanskaffning om cirka 250 miljoner kronor genom en riktad nyemission till ett antal nya investerare och befintliga ägare.

Syftet med emissionen är att finansiera den fortsatta kliniska utvecklingen av läkemedelskandidaten X824 mot gastroesofagal refluxsjukdom (GERD).

Vinges team bestod huvudsakligen av Dain Hård Nevonen, Kristina Ekberg, Amanda Knutsson och Fredric Reissmüller.

Relaterat

Vinge har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS

Vinge, tillsammans med Advokatfirmaet Thommessen har biträtt Eleda i samband med Eleda Norge AS förvärv av Nettpartner Bane AS från Å Energi-ägda Nettpartner AS.
19 januari 2026

Vinge har biträtt Orexo i samband med avyttring av rättigheterna till Zubsolv i USA

Vinge har biträtt Orexo avseende svensk rätt i samband med avyttringen av de amerikanska rättigheterna avseende Zubsolv till Dexcel Pharma USA.
14 januari 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Haapanen

Revivo Group, en heltäckande leverantör av kvalificerade ytbehandlingstjänster, förvärvar Haapanen, som är ett väletablerat finskt specialistbolag.
14 januari 2026