Uppdrag

Vinge företräder Certego AB i samband med förvärv av Låstjänst Alarm i Gävle AB

5 juli 2016

 Vinge företräder Certego AB i samband med förvärvet av Låstjänst Alarm i Gävle AB (Låstjänst Alarm). Låstjänst Alarm erbjuder säkerhetsentreprenader inom bl.a. låssystem, larmsystem, nyckeltillverkning och passagekontroll med ca. 45 anställda och kontor i Gävle, Sandviken och Bollnäs. Aktieöverlåtelseavtalet undertecknades och transaktionen genomfördes 1 juli 2016.
 
Vinges team bestod av bl.a. delägarna Peter Sundgren och Johan Winnerblad (M&A), och biträdande juristerna Oscar Rydén och Sofia Bergenstråhle (M&A) samt Karin Isacson (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025