Uppdrag

Vinge företräder CapManfonder i försäljning av Proxima

5 maj 2011

Vinge företräder fonder förvaltade av CapMan i samband med försäljning av Proxima. Proxima är en privat vårdgivare som bedriver primärvård, diagnostik, specialistsjukvård, rehabilitering och företagshälsovård av hög kvalitet. Verksamheterna finns till stor del inom Stockholmsområdet, men även i Uppsala, Östergötland och Skåne. Transaktionen är beroende av berörda konkurrensmyndigheters godkännanden.
 
Vinges team bestod av delägare Jan Byström tillsammans med bland andra biträdande juristerna Martin Hall, Anna-Sofia Nilsson Prevell, Malin Buch och projektassistenterna Pernilla Warg och Mikaela Mars. Delägare Marcus Glader biträder i konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025