Uppdrag

Vinge företräder Capillar Equity Investment I i samband med försäljning av Nordic Surface Group

15 januari 2021 M&A

Vinge företräder Capillar Equity Investment I i samband med försäljning av innehav i Nordic Surface Group (”NSG”) till fonder förvaltade av Litorina respektive Bragnum.

NSGs ledning kommer att förbli betydande delägare i koncernen bestående av sex lokala marknadsledare bildade av Capillar Equity under 2020. Företaget erbjuder målning och andra ytjänster som golv-, kakel- och fasadbehandling i Sverige och redovisade sammanlagt en omsättning på 1 miljard kronor med 800 heltidsekvivalenter under 2020.

Capillars försäljning är villkorad av berörda konkurrensmyndigheters godkännande och andra sedvanliga tillträdesvillkor.

Vinges team bestod av delägare Christina Kokko tillsammans med bland andra biträdande juristerna Michaela Cronemyr, Johanna Wiberg och Ellinor Wargenbrant.

Relaterat

Vinge rådgivare i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen

Vinge, tillsammans med Latham & Watkins, agerade rådgivare åt bookrunners och managers i samband med Klarnas börsnotering på New York-börsen. Klarna är en global digital bank och leverantör av flexibla betalningslösningar.
15 september 2025

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025