Uppdrag

Vinge företräder Calliditas i samband med riktad nyemission

Styrelsen för Calliditas Therapeutics AB (publ) (”Calliditas”) har beslutat att genomföra en riktad nyemission, varigenom bolaget tillförs cirka 210 miljoner kronor före emissionskostnader.

Emissionen riktas till ett antal utvalda internationella och svenska institutionella investerare samt investerare som är specialiserade på life science, på grundval av en accelererad bookbuilding process genomförd av Carnegie Investment Bank och Zonda Partners.

Calliditas är ett specialistläkemedelsbolag som utvecklar högkvalitativa läkemedel i nischindikationer där det finns ett betydande medicinskt behov som inte tillgodosetts och där bolaget helt eller delvis kan driva och delta i kommersialiseringen. Calliditas är noterat på Nasdaq Stockholm.

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Nils Fredrik Dehlin och Edin Agic.
 

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025