Uppdrag

Vinge företräder Bygghemma vid förvärv av Protecty

24 oktober 2014

Vinge har företrätt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av Pro HBG Arbetskläder AB (Protecty). Bygghemma har sålt bland annat byggvaror på nätet sedan 2006 och är numera det ledande e-handelsföretaget för byggvaror i Norden. Protecty säljer arbetskläder och skyddsutrustning på nätet.

Kristian Ford har företrätt Bygghemma tillsammans med bland andra Madelene Eriksson. Carl Fahleryd har biträtt med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder Sveafastigheter AB (publ) vid etableringen av dess EMTN-program samt emission av obligationer om totalt EUR 300 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) som svensk legal rådgivare vid dess etablering av ett euro medium-term note-program (”EMTN-program”) med ett rambelopp om EUR 2 miljarder, samt dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om totalt EUR 300 miljoner under EMTN-prgrammet.
23 januari 2026

Vinge företräder EQT AB vid dess samgående med Coller Capital

Vinge företräder EQT AB vid dess förvärv av Coller Capital, ett globalt bolag inom secondaries med närmare 50 USD miljarder i förvaltat kapital från institutionella, private wealth och försäkringsrelaterade kunder.
22 januari 2026

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026