Uppdrag

Vinge företräder Bygghemma vid förvärv av Protecty

24 oktober 2014

Vinge har företrätt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av Pro HBG Arbetskläder AB (Protecty). Bygghemma har sålt bland annat byggvaror på nätet sedan 2006 och är numera det ledande e-handelsföretaget för byggvaror i Norden. Protecty säljer arbetskläder och skyddsutrustning på nätet.

Kristian Ford har företrätt Bygghemma tillsammans med bland andra Madelene Eriksson. Carl Fahleryd har biträtt med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 100 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 650 punkter.
26 november 2025

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025