Uppdrag

Vinge företräder Bygghemma vid förvärv av Nordiska Fönster

11 mars 2019 M&A

Vinge har företrätt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av Nordiska fönster i Ängelholm AB.

Bygghemma Group är den ledande onlinebaserade leverantören av hemförbättringsprodukter i Norden. Bygghemma Group omsatte ca 5 miljarder kronor 2018, har huvudkontor i Malmö och är noterat på Nasdaq Stockholm. Nordiska Fönster säljer kvalitetsfönster och dörrar online och har under de senaste tre åren uppvisat en årlig tillväxt om cirka 29 procent och omsatte 2018 drygt 50 miljoner kronor.

Vinges team har bestått av Kristian Ford tillsammans med bland andra Niklas Törnell och Emelie Svensäter Jerntorp (arbetsrätt).
 

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026