Uppdrag

Vinge företräder Bygghemma vid förvärv av Nordiska Fönster

11 mars 2019 M&A

Vinge har företrätt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av Nordiska fönster i Ängelholm AB.

Bygghemma Group är den ledande onlinebaserade leverantören av hemförbättringsprodukter i Norden. Bygghemma Group omsatte ca 5 miljarder kronor 2018, har huvudkontor i Malmö och är noterat på Nasdaq Stockholm. Nordiska Fönster säljer kvalitetsfönster och dörrar online och har under de senaste tre åren uppvisat en årlig tillväxt om cirka 29 procent och omsatte 2018 drygt 50 miljoner kronor.

Vinges team har bestått av Kristian Ford tillsammans med bland andra Niklas Törnell och Emelie Svensäter Jerntorp (arbetsrätt).
 

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026