Uppdrag

Vinge företräder Bygghemma vid förvärv av Netrauta

10 oktober 2014

Vinge har företrätt Bygghemma Sverige AB i samband med förvärv av Netrauta Finland Oy. Bygghemma har sålt byggvaror på nätet sedan 2006 och är numera det ledande e-handelsföretaget för byggvaror i Norden. Netrauta bedriver motsvarande verksamhet och är ledande i Finland.

Kristian Ford har företrätt Bygghemma tillsammans med bland andra Fredrik Christiansson. Vinge har i samband med förvärvet arbetat tillsammans med Waselius & Wist i Finland.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026