Uppdrag

Vinge företräder BWB Partners i samband med försäljning av Heatex AB till den amerikanska industrikoncernen Madison Industries

18 december 2020 M&A

Vinge företräder BWB Partners och bolagets minoritetsägare i samband med försäljning av Heatex AB till den amerikanska industrikoncernen Madison Industries.

Heatex är en global tillverkare av luft-till-luft värmeväxlare för olika tillämpningar i byggnader, datacenter och vindturbiner. Heatex har huvudkontor i Malmö och har totalt 169 anställda i Europa, USA och China. Heatex omsättning för 2020 beräknas uppgå till cirka 360 Mkr.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Ottergren och Henrik Borna.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026