Uppdrag

Vinge företräder BWB Partners i samband med försäljning av Heatex AB till den amerikanska industrikoncernen Madison Industries

18 december 2020 M&A

Vinge företräder BWB Partners och bolagets minoritetsägare i samband med försäljning av Heatex AB till den amerikanska industrikoncernen Madison Industries.

Heatex är en global tillverkare av luft-till-luft värmeväxlare för olika tillämpningar i byggnader, datacenter och vindturbiner. Heatex har huvudkontor i Malmö och har totalt 169 anställda i Europa, USA och China. Heatex omsättning för 2020 beräknas uppgå till cirka 360 Mkr.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Ottergren och Henrik Borna.

 

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026