Uppdrag

Vinge företräder Bure

22 september 2008

Vinge företräder Bure Equity AB (publ) (”Bure”) i samband med att Bures dotterbolag Anew Learning AB och AcadeMedia AB (publ) (”AcadeMedia”), som båda bedriver friskolor och utbildningsverksamhet, går samman. Genom samgåendet skapas Sveriges största utbildningsbolag. Betalningen till Bure består dels av nyemitterade aktier i AcadeMedia, dels av en kontant köpeskilling, som sammantaget beräknas uppgå till 900 miljoner kronor. Bures avsikt är att dela ut AcadeMedias aktier till Bures aktieägare i enlighet med ”Lex Asea”-reglerna. 

Ola Sandersson samt Louis De Geer, Karl Svantemark, Dain Nevonen, Annie Koch, Jonas Cullemark, Anna Palmérus, Jenny Henriksson, Helena Backlund och Linnéa Blommé har arbetat med ärendet. Christoffer Saidac är klientansvarig.
 


 
 

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025