Uppdrag

Vinge företräder Borlänge kommun vid Europeiska kommissionens statsstödsgranskning av fastighetsöverlåtelse till IKEA och Ikano

7 maj 2012

Vinge företräder Borlänge kommun och det kommunalt ägda Norra Backa i Borlänge AB i samband med Europeiska kommissionens statsstödsgranskning av fastighetsöverlåtelse till IKEA och Ikano.

2010 överlät Norra Backa i Borlänge AB och Borlänge kommun två fastigheter till IKEA och Ikano för konstruktion bl.a. av ett IKEA-varuhus. 2011 lämnades dock ett klagomål in till Europeiska kommissionen med påstående om att fastigheterna sålts till för lågt pris och att kommunen därigenom gett IKEA och Ikano olagligt statsstöd. Efter två omgångar med frågor har Europeiska kommissionen nu meddelat att transaktionen inte förefaller ha något inslag av statligt stöd till förmån för köparna.

Vinges team består av delägare Martin Johansson och biträdande juristen Hanna Danwall vid Vinges Brysselkontor.

- Vi har återigen fått bekräftat att kommunen handlat rätt och kan nu vila i det. […] Vi är många som väntat på detta besked, både borlängebor och investerare. Ett IKEA-varuhus har ett enormt värde, för både Borlänges attraktivitet på olika plan och för framtidstron i vår kommun, sa Jan Bohman, ordförande i kommunstyrelsen och i Norra Backa AB, i ett pressmeddelande från Borlänge kommun.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026