Uppdrag

Vinge företräder Borevind vid förvärv av Gällivare PhotoVoltaic AB

7 januari 2008

Vinge företräder Borevind vid förvärv av Gällivare PhotoVoltaic AB från Solar World AG. Gällivare PhotoVoltaic AB är ett av Sveriges ledande företag inom solenergi och solpanelstillverkande. Gällivare Photo Voltaic har en omsättning på cirka en halv miljard kronor och 70 anställda. Borevind köper 65 % av företaget av den börsnoterade solenergikoncernen SolarWorld AG i Tyskland.  
 
Delägare Magnus Pauli tillsammans med biträdande juristen Johanna Björnum företräder Borevind.

Relaterat

Vinge företräder Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av Bizware

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners portföljbolag Yellow Elk i samband med dess förvärv av dataanalysföretaget Bizware AB med dess dotterbolag Bizware Lead AB och Bizware Nova AB.
11 september 2025

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025