Uppdrag

Vinge företräder Borevind vid förvärv av Gällivare PhotoVoltaic AB

7 januari 2008

Vinge företräder Borevind vid förvärv av Gällivare PhotoVoltaic AB från Solar World AG. Gällivare PhotoVoltaic AB är ett av Sveriges ledande företag inom solenergi och solpanelstillverkande. Gällivare Photo Voltaic har en omsättning på cirka en halv miljard kronor och 70 anställda. Borevind köper 65 % av företaget av den börsnoterade solenergikoncernen SolarWorld AG i Tyskland.  
 
Delägare Magnus Pauli tillsammans med biträdande juristen Johanna Björnum företräder Borevind.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026