Uppdrag

Vinge företräder Bergs Timber i förvärv av Performance Timber Products Group

20 september 2021 Bank och finans M&A

Vinge företräder Bergs Timber AB (publ) i samband med förvärv av Performance Timber Products Group.

Vinges team bestod av Matthias Pannier och Jesper Schönbeck. Louise Brorsson Salomon och biträdande juristerna Pauline Lagerstrand, Axel Jansson och Felix Möller biträdde avseende finansieringsfrågor.

 

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026