Uppdrag

Vinge företräder Bain Capital och Hellman & Friedman i samband med förvärv av Securitas Direct

27 juni 2011

Vinge och Kirkland & Ellis företräder Bain Capital och Hellman & Friedman i samband med förvärv av Securitas Direct från EQT V. Köpeskillingen uppgår till cirka 21 miljarder kronor på skuldfri basis samt en potentiell tilläggsköpeskilling om upp till 0,9 miljarder kronor. Securitas Direct är Europas ledande leverantör av larmtjänster för bostäder och mindre företag. Securitas Direct har närmare 1,4 miljoner kunder och är marknadsledande på nästan alla marknader där företaget är verksamt. Affären är villkorad av godkännande från Europeiska kommissionen.

Delägarna Malin Leffler och Maria Pia Hope tillsammans med bland andra biträdande juristerna Jonas Bergström, Alex Miler, Robin Dangoor, Claes Henriksson och Emma Lindelöf företräder Bain Capital och Hellman & Friedman.

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026