Uppdrag

Vinge företräder Bain Capital och Hellman & Friedman i samband med förvärv av Securitas Direct

27 juni 2011

Vinge och Kirkland & Ellis företräder Bain Capital och Hellman & Friedman i samband med förvärv av Securitas Direct från EQT V. Köpeskillingen uppgår till cirka 21 miljarder kronor på skuldfri basis samt en potentiell tilläggsköpeskilling om upp till 0,9 miljarder kronor. Securitas Direct är Europas ledande leverantör av larmtjänster för bostäder och mindre företag. Securitas Direct har närmare 1,4 miljoner kunder och är marknadsledande på nästan alla marknader där företaget är verksamt. Affären är villkorad av godkännande från Europeiska kommissionen.

Delägarna Malin Leffler och Maria Pia Hope tillsammans med bland andra biträdande juristerna Jonas Bergström, Alex Miler, Robin Dangoor, Claes Henriksson och Emma Lindelöf företräder Bain Capital och Hellman & Friedman.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026