Uppdrag

Vinge företräder Azelio i samband med kapitalanskaffning och notering på Nasdaq First North

Vinge har företrätt Azelio AB (publ) (”Azelio”) i samband med dess kapitalanskaffning och notering på Nasdaq First North.

Prospektet offentliggjordes den 19 november 2018 och handeln på Nasdaq First North inleddes den 10 december 2018. Det totala värdet av erbjudandet uppgick till cirka 278 miljoner kronor under antagandet om att övertilldelningsoptionen utnyttjas i sin helhet.

Azelio är ett teknikbolag som erbjuder ett system med Stirlingbaserad termisk solkraft med termisk energilagring som möjliggör elproduktion dygnet runt. Bolaget har sitt huvudkontor i Göteborg med produktion i Uddevalla och utvecklingscenter i Göteborg och Åmål samt säljkontor i Peking, Kina och representationskontor i Madrid, Spanien. Per 30 september 2018 hade bolaget 75 anställda.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jesper Schönbeck, Joakim Hagberg, William Kåge och Elisabet Hallberg.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026