Uppdrag

Vinge företräder Atria Scandinavia vid förvärv av Lagerbergs

11 mars 2016

Vinge is advising Atria Scandinavia in connection with its acquisition of Lagerberg i Norjeby AB, which conducts operations in relation to the breeding and production of chicken at Listerlandet in Blekinge.

Vinge företräder Atria Scandinavia i samband med förvärv av Lagerberg i Norjeby AB, som bedriver verksamhet inom uppfödning och produktion av kyckling på Listerlandet i Blekinge. Företaget har 120 anställda och är den tredje största leverantören av kyckling på den svenska marknaden.

Atrias förvärv är beroende av berörda konkurrensmyndigheters godkännande.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra Joacim Rydergård (projektledare), Emelie Svensäter Jerntorp, Cecilia Cronqvist, Johan Cederblad, Mathias Lindquist, Emil Fahlén Godö och Anne Wijkman.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026