Uppdrag

Vinge företräder Atlas Antibodies vid förvärv av HistoCyte Laboratories

Vinge företräder Atlas Antibodies AB (majoritetsägt av Patricia Industries, en del av Investor AB) i samband med dess förvärv av HistoCyte Laboratories Ltd.

HistoCyte Laboratories portfölj av cellinjer erbjuder kontroll av immunhistokemiska analyser inom diagnosticering av cancer. Bolaget har etablerat en betydande närvaro på viktiga marknader så som Storbritannien och USA.

Tillträde planeras ske tidigt i mars 2021.

Vinges team bestod av Jonas Johansson tillsammans med Viktor Lennartsson (M&A), Albert Wållgren och Josefine Lanker (Bank och finans) samt Clara Sohlberg (Kapitalmarknad och Publik M&A).

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026