Uppdrag

Vinge företräder ASSA ABLOY vid förvärv av Swesafe

5 november 2010

ASSA ABLOY har genom ASSA Sverige AB avtalat om förvärv av Swesafe AB (publ), den största låssmeden i Sverige. Swesafe har 24 filialer och 313 anställda. Försäljningen 2010 förväntas uppgå till 430 MSEK. Förvärvet förutsätter godkännande av berörda myndigheter.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad samt biträdande juristerna Jonas Johansson och Mårten Svensson.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025