Uppdrag

Vinge företräder Aspiro vid försäljning av Mobile Entertainment

30 juni 2010

Aspiro, som är noterat på NASDAQ OMX Stockholm, har ingått avtal med Lobus Mobil AB om försäljning av affärsområdet Mobile Entertainment i Norge, Sverige och Danmark. Vinge har biträtt Aspiro i försäljningen med frågor rörande svensk rätt.

Vinges team har primärt bestått av ansvarig delägare Pontus Enquist samt av Jesper Schönbeck och Dain Nevonen.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026