Uppdrag

Vinge företräder Anyfin i kapitalanskaffning om 450 miljoner kronor

5 oktober 2021 M&A

Den nya finansieringen ska användas för fortsatt internationalisering, bland annat bolagets lansering i Tyskland, samt för fortsatta investeringar i teknik och för att bredda produkterbjudanden.

Anyfin hjälper sina kunder att sänka sina räntekostnader genom att omfinansiera ursprungliga krediter och ge bättre erbjudanden på kundernas lån.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Johan Larsson, Carl Sander, Ellinor Wargenbrant, Stina Bengtsson och Eléonore Friberg.

Relaterat

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026