Uppdrag

Vinge företräder Anyfin i kapitalanskaffning om 450 miljoner kronor

5 oktober 2021 M&A

Den nya finansieringen ska användas för fortsatt internationalisering, bland annat bolagets lansering i Tyskland, samt för fortsatta investeringar i teknik och för att bredda produkterbjudanden.

Anyfin hjälper sina kunder att sänka sina räntekostnader genom att omfinansiera ursprungliga krediter och ge bättre erbjudanden på kundernas lån.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Johan Larsson, Carl Sander, Ellinor Wargenbrant, Stina Bengtsson och Eléonore Friberg.

Relaterat

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026

Vinge biträder Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka

Vinge har biträtt Consolid Equity vid försäljningen av Road Mobility Services till Nalka. I samband med transaktionen kommer Consolid, entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som minoritetsägare vid sidan av Nalka som ny majoritetsägare.
28 augusti 2026

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026