Uppdrag

Vinge företräder Anyfin i kapitalanskaffning om 450 miljoner kronor

5 oktober 2021 M&A

Den nya finansieringen ska användas för fortsatt internationalisering, bland annat bolagets lansering i Tyskland, samt för fortsatta investeringar i teknik och för att bredda produkterbjudanden.

Anyfin hjälper sina kunder att sänka sina räntekostnader genom att omfinansiera ursprungliga krediter och ge bättre erbjudanden på kundernas lån.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Johan Larsson, Carl Sander, Ellinor Wargenbrant, Stina Bengtsson och Eléonore Friberg.

Relaterat

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026