Uppdrag

Vinge företräder Alrik Technologies i samband med ny finansieringsrunda

27 maj 2025 M&A

Vinge har företrätt Alrik Technologies i samband med ny finansieringsrunda som leddes av People Ventures. Pi Labs, som ledde den senaste finansieringsrundan, valde att dubbla sin tidigare investering genom sitt deltagande även i denna runda.

Alrik Technologies lanserades 2023 och erbjuder ett globalt operativsystem för bygglogistik som ger leverantörer, handlare och distributörer, transportörer, lastbilschaufförer och byggarbetsplatser möjlighet att samarbeta genom en sammanlänkad plattform. Företaget har redan tagit ledningen i Norden och säkrat stora kunder som Saint-Gobain, Renta, Byggmax, Sonsab, XL-Bygg och Karl Hedin, och expanderar nu över norra Europa.

Vinges team bestod av Jonas Johansson, Maria Dahlin Kolvik och Paola Lopez.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025