Uppdrag

Vinge företräder Alipes i förvärv av Hööks

19 mars 2014

Vinge företräder investeringsbolaget Alipes Invest AB i samband med förvärv av Hööks. Hööks är Nordens största butiks- och distanshandelskedja för häst- och hundintresserade. Omsättningen uppgick 2013 till 365 miljoner kronor. Affären är villkorad av konkurrensrättslig prövning i Sverige.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad samt i huvudsak av biträdande juristerna Johan Mattsson och Filip Öhrner. Louise Brorsson Salomon ansvarade för rådgivning avseende förvärvsfinansiering och Helena Höök ansvarade för konkurrensrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026