Uppdrag

Vinge företräder Alcoa Inc. vid sammanslagning av deras aluminiumverksamhet med Sapa AB

4 juli 2007

Alcoa Inc. och Orkla ASA har tecknat avtal om ett samgående av Alcoas och Sapas aluminiumverksamheter. Det nya företaget kommer till 54 procent att ägas av Orkla och till 46 procent av Alcoa. Sapa och Alcoa kommer genom samgåendet att bilda ett av de största aluminiumprofilföretagen i  världen

Delägare Michael Wigge tillsammans med Louis De Geer, Philip Asmar och Josefin Nowén biträder Alcoa Inc.

Relaterat

Vinge biträder Sveafastigheter AB (publ) vid etableringen av dess EMTN-program samt emission av obligationer om totalt EUR 300 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) som svensk legal rådgivare vid dess etablering av ett euro medium-term note-program (”EMTN-program”) med ett rambelopp om EUR 2 miljarder, samt dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om totalt EUR 300 miljoner under EMTN-prgrammet.
23 januari 2026

Vinge företräder EQT AB vid dess samgående med Coller Capital

Vinge företräder EQT AB vid dess förvärv av Coller Capital, ett globalt bolag inom secondaries med närmare 50 USD miljarder i förvaltat kapital från institutionella, private wealth och försäkringsrelaterade kunder.
22 januari 2026

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.
21 januari 2026