Uppdrag

Vinge företräder aktieägarna i Zitius vid försäljning till Quadracom

21 december 2010

Zitius Service Delivery AB är en bredbandsleverantör och förser ca 130 000 svenska hushåll med bredbandstjänster baserade på fiberanslutningar och genom förvärvet blir Quadracom Sveriges största oberoende bredbandsdistributör inom öppna fiberbaserade bredbandsnät.

Delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristen Malin Winbom och projektassistenterna Ida Norlin och Sara Andersson företräder aktieägarna i Zitius Service Delivery AB.

Relaterat

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026