Uppdrag

Vinge företräder Ahlmark Lines A.-B. vid förvärv av norrköpingsbaserade Jönsson Novabolagen AB

21 juni 2012

Vinge företräder Ahlmark Lines A.-B. vid förvärv av Norrköpingsbaserade Jönsson Novabolagen AB per den 1 augusti 2012. 

Förvärvet skall ses som en offensiv satsning på sjötransport då Ahlmark Lines – Sveriges äldsta linjerederi, som i år fyller 165 år, växer ytterligare. Förvärvet förutsätter Konkurrensmyndighetens godkännande.

Vinges team bestod bland andra av Fredrik Tengström, Anna Siesing, Björn Nicolai, Carolina Dackö och Monika Selvin.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026