Uppdrag

Vinge företräder ägarna vid försäljning av bensinbolaget din-X

30 mars 2021 M&A Miljörätt

Vinge agerade svensk rådgivare till ägarna av det skandinaviska bensinbolaget din-X i samband med försäljning av bolaget till den norska private equity fonden Pioneer Capital.

Bolaget din-X bildades 1961 som en svensk motsvarighet till det danska bensinbolaget Uno-X. Din-X har haft danska ägare sedan bildandet för 60 år sedan och säljarna av företaget är ättlingar till de ursprungliga grundarna av Uno-X och din-X. Din-X har sitt huvudkontor i Helsingborg och driver cirka 200 bensinstationer runt om i Sverige och har intäkter på över 1,5 miljarder kronor.

Accura agerade lead counsel i Danmark. Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Maria Dahlin Kolvik och Mikaela Falkner (M&A) samt Thomas Sjöberg (miljö).

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026