Uppdrag

Vinge företräder Adapta Fastigheter vid förvärv av Kungälvsprojektet från Coop Fastigheter

25 juni 2015

Coop Fastigheter säljer sitt utvecklingsprojekt i Kongahälla i Kungälv, norr om Göteborg till Adapta Fastigheter. Projektet omfattar cirka 20 000 kvadratmeter handel och kommer bland annat att innehålla en stor Coop-butik.

Handelsprojektet är en del i ett större utvecklingsprojekt invid E6:an. Med omkring 900 bostäder, varierad handel och grönområden är Kongahälla det största nybyggnadsprojektet i Kungälv i modern tid.

Planerad byggstart för handelsplatsen är våren 2016, men redan nu pågår omfattande markarbeten på platsen.

Vinges team bestod av Olof Jisland och Mercedes Anderås.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026