Uppdrag

Vinge företräder Adapta Fastigheter vid förvärv av Kungälvsprojektet från Coop Fastigheter

25 juni 2015

Coop Fastigheter säljer sitt utvecklingsprojekt i Kongahälla i Kungälv, norr om Göteborg till Adapta Fastigheter. Projektet omfattar cirka 20 000 kvadratmeter handel och kommer bland annat att innehålla en stor Coop-butik.

Handelsprojektet är en del i ett större utvecklingsprojekt invid E6:an. Med omkring 900 bostäder, varierad handel och grönområden är Kongahälla det största nybyggnadsprojektet i Kungälv i modern tid.

Planerad byggstart för handelsplatsen är våren 2016, men redan nu pågår omfattande markarbeten på platsen.

Vinges team bestod av Olof Jisland och Mercedes Anderås.

Relaterat

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025