Uppdrag

Vinge företräder Active Biotech i dess nyemission

6 april 2009

Vinge företräder Active Biotech i dess nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägarna. Genom nyemissionen, som är garanterad i sin helhet av huvudägarna MGA Holding och Nordstjernan, tillförs Active Biotech cirka 256 miljoner kronor.

Vinges team leds av Erik Sjöman, som biträds bland andra av Christian Lindhé, Karolina Tjärnberg Jansson och Maria Doeser (skatterätt).

Relaterat

Vinge biträder Morrow Bank i samband med gränsöverskridande fusion och listbyte från Oslo Børs till Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Morrow Bank i samband med en omvänd gränsöverskridande fusion och noteringen på Nasdaq Stockholm, varvid Morrow Bank AB övertar Morrow Bank ASA, tidigare noterat på Oslo Børs. Vinge har tidigare hjälpt Morrow Bank att erhålla ett svenskt banktillstånd.
12 januari 2026

Vinge biträder Dunlop Aircraft Tyres vid emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD

Vinge har biträtt Dunlop, i samband med dess emission av seniora säkerställda obligationer om 93 miljoner USD, inom ett totalt rambelopp om 120 miljoner USD.
8 januari 2026

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025