Uppdrag

Vinge företräder AcadeMedia i samband med offentligt uppköpserbjudande från Providence

22 april 2010

Vinge företräder AcadeMedia AB (publ) ("AcadeMedia") i samband med det offentliga uppköpserbjudandet från Providence avseende samtliga aktier i AcadeMedia som offentliggjordes den 22 april 2010. Providence erbjuder 170 kronor för varje aktie i AcadeMedia och det totala värdet av erbjudandet uppgår till 2.050 miljoner kronor. Providence har erhållit åtaganden att acceptera erbjudandet från några av de största aktieägarna i AcadeMedia, vilka tillsammans äger aktier motsvarande cirka 17,4 procent av samtliga utestående aktier och röster i AcadeMedia. Erbjudandet rekommenderas av den budkommitté för AcadeMedia som utsetts med anledning av erbjudandet.
 
AcadeMedia är Sveriges största utbildningsföretag. AcadeMedia har 45.000 elever och deltagare, över 100 skolor och 2 500 medarbetare och är verksam i hela utbildningskedjan; förskola, grundskola, gymnasium och vuxenutbildning. Verksamheten drivs av självständiga skolor och företag, bland dem Vittra, NTI, Rytmus, IT-Gymnasiet, Ljud & Bildskolan och Mikael Elias Teoretiska Gymnasium. AcadeMedia är noterat på NASDAQ OMX Stockholm, Small Cap-listan.
 
Vinges team består av Göran Nyström och Dain Nevonen. Erik Sjöman och Jesper Schönbeck har biträtt med rådgivning i vissa börsrättsliga frågor.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026