Uppdrag

Vinge företräder AcadeMedia i samband med offentligt uppköpserbjudande från EQT V

28 april 2010

Vinge företräder AcadeMedia AB (publ) ("AcadeMedia") i samband med det offentliga uppköpserbjudandet från EQT V, genom Svensk Utbildning Intressenter Holding AB ("EQT V"), avseende samtliga aktier i AcadeMedia som offentliggjordes den 28 april 2010. EQT V erbjuder 190 kronor för varje aktie i AcadeMedia och det totala värdet av erbjudandet uppgår till 2.292 miljoner kronor. Aktieägare tillsammans representerande cirka 31 procent av aktiekapitalet i AcadeMedia har förklarat att de ställer sig positiva till EQT V:s erbjudande och att de därmed inte har för avsikt att acceptera Providences erbjudande om 170 kronor per aktie som offentliggjordes den 22 april 2010. Erbjudandet rekommenderas av budkommittén för AcadeMedia som samtidigt har återkallat sin rekommendation att acceptera Providences erbjudande.    
 
Vinges team består av Göran Nyström, Dain Nevonen och Christian Granqvist.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026