Uppdrag

Vinge företräder AcadeMedia i samband med offentligt uppköpserbjudande från EQT V

28 april 2010

Vinge företräder AcadeMedia AB (publ) ("AcadeMedia") i samband med det offentliga uppköpserbjudandet från EQT V, genom Svensk Utbildning Intressenter Holding AB ("EQT V"), avseende samtliga aktier i AcadeMedia som offentliggjordes den 28 april 2010. EQT V erbjuder 190 kronor för varje aktie i AcadeMedia och det totala värdet av erbjudandet uppgår till 2.292 miljoner kronor. Aktieägare tillsammans representerande cirka 31 procent av aktiekapitalet i AcadeMedia har förklarat att de ställer sig positiva till EQT V:s erbjudande och att de därmed inte har för avsikt att acceptera Providences erbjudande om 170 kronor per aktie som offentliggjordes den 22 april 2010. Erbjudandet rekommenderas av budkommittén för AcadeMedia som samtidigt har återkallat sin rekommendation att acceptera Providences erbjudande.    
 
Vinges team består av Göran Nyström, Dain Nevonen och Christian Granqvist.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026