Uppdrag

Vinge företräder AcadeMedia i samband med offentligt uppköpserbjudande från EQT V

28 april 2010

Vinge företräder AcadeMedia AB (publ) ("AcadeMedia") i samband med det offentliga uppköpserbjudandet från EQT V, genom Svensk Utbildning Intressenter Holding AB ("EQT V"), avseende samtliga aktier i AcadeMedia som offentliggjordes den 28 april 2010. EQT V erbjuder 190 kronor för varje aktie i AcadeMedia och det totala värdet av erbjudandet uppgår till 2.292 miljoner kronor. Aktieägare tillsammans representerande cirka 31 procent av aktiekapitalet i AcadeMedia har förklarat att de ställer sig positiva till EQT V:s erbjudande och att de därmed inte har för avsikt att acceptera Providences erbjudande om 170 kronor per aktie som offentliggjordes den 22 april 2010. Erbjudandet rekommenderas av budkommittén för AcadeMedia som samtidigt har återkallat sin rekommendation att acceptera Providences erbjudande.    
 
Vinges team består av Göran Nyström, Dain Nevonen och Christian Granqvist.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026