Uppdrag

Vinge företräder AcadeMedia i samband med offentligt uppköpserbjudande från EQT V

28 april 2010

Vinge företräder AcadeMedia AB (publ) ("AcadeMedia") i samband med det offentliga uppköpserbjudandet från EQT V, genom Svensk Utbildning Intressenter Holding AB ("EQT V"), avseende samtliga aktier i AcadeMedia som offentliggjordes den 28 april 2010. EQT V erbjuder 190 kronor för varje aktie i AcadeMedia och det totala värdet av erbjudandet uppgår till 2.292 miljoner kronor. Aktieägare tillsammans representerande cirka 31 procent av aktiekapitalet i AcadeMedia har förklarat att de ställer sig positiva till EQT V:s erbjudande och att de därmed inte har för avsikt att acceptera Providences erbjudande om 170 kronor per aktie som offentliggjordes den 22 april 2010. Erbjudandet rekommenderas av budkommittén för AcadeMedia som samtidigt har återkallat sin rekommendation att acceptera Providences erbjudande.    
 
Vinges team består av Göran Nyström, Dain Nevonen och Christian Granqvist.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026