Uppdrag

Vinge företräder 3i vid förvärv av Global Garden Products

16 oktober 2007

Vinge företräder 3i vid förvärv av Global Garden Products från ABN AMRO Capital och AAC Capital Partners. Global Garden Products tillverkar och säljer bl a traktorer, gräsklippare och annan trädgårdsutrustning och har sitt huvudkontor i Castelfranco Veneto i Italien. Utöver det finns Global Garden Products även representerade i Sverige samt på ett flertal ställen i Europa, Kina och Ryssland.
 
Delägare Malin Leffler och Carl Gustaf De Geer tillsammans med biträdande juristerna Mi Gustafsson, Claes Henriksson och Marie Brommesson m fl företräder 3i.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026