Uppdrag

Vinge företräder 1909 Fastighets AB

5 september 2011

Vinge företräder 1909 Fastighets AB vid försäljning av 404 lägenheter i fastigheten Malmö Lärkträdet 16 till Akelius Fastighets AB. Fastighetens totala uthyrningsbara yta är 36 642 kvm varav 27 606 kvm är bostäder.

Delägare Stefan de Hevesy tillsammans med biträdande juristen Anders Frick företräder 1909 Fastighets AB.

Relaterat

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Oncopeptides AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission som tillför Oncopeptides cirka 150 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
28 augusti 2025

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.
28 augusti 2025

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission och skuldrefinansiering

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 130 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 20 miljoner kronor samt refinansiering av ett befintligt lån.
28 augusti 2025