Uppdrag

Vinge företrädde Ysios Capital och OrbiMed m.fl. i samband med investering i Galecto Biotech

Galecto Biotech AB, som utvecklar galektinmodulatorer för behandling av allvarliga sjukdomar, inklusive fibros och cancer, har slutfört en finansiering om 79 miljoner euro.

Finansieringen leddes av Ysios Capital och OrbiMed. De nya investerarna Ysios Capital, OrbiMed, HBM Healthcare Investments, OrbiMed Israel, Bristol Myers-Squibb, Maverick Ventures och Seventure Partners anslöt sig i finansieringen till de befintliga investerarna Novo Seeds, M Ventures och Sunstone Capital.
 
Vinge biträdde de nya investerarna. Vinges team bestod av Jesper Ottergren, Erik Sjöman och Charlotte Akej.
 

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026