Uppdrag

Vinge företrädde Ysios Capital och OrbiMed m.fl. i samband med investering i Galecto Biotech

Galecto Biotech AB, som utvecklar galektinmodulatorer för behandling av allvarliga sjukdomar, inklusive fibros och cancer, har slutfört en finansiering om 79 miljoner euro.

Finansieringen leddes av Ysios Capital och OrbiMed. De nya investerarna Ysios Capital, OrbiMed, HBM Healthcare Investments, OrbiMed Israel, Bristol Myers-Squibb, Maverick Ventures och Seventure Partners anslöt sig i finansieringen till de befintliga investerarna Novo Seeds, M Ventures och Sunstone Capital.
 
Vinge biträdde de nya investerarna. Vinges team bestod av Jesper Ottergren, Erik Sjöman och Charlotte Akej.
 

Relaterat

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljningen av deras produktionsanläggning i Uppsala till Ofichem.
13 augusti 2025

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025