Uppdrag

Vinge företrädde Teleca vid försäljning av auSystems

5 april 2007

Teleca avyttrar auSystems till två köpare: Cybercom Group förvärvar de svenska, danska samt polska verksamheterna för 730 Mkr kontant och Devoteam förvärvar verksamheterna i Frankrike, Italien, Norge och Storbritannien för 92 Mkr kontant. auSystems erbjuder traditionella IT-konsulttjänster, testning och R&D-tjänster. Kunderna återfinns primärt bland nätverksutrustningsleverantörer, operatörer, media, bilindustrin, myndigheter och större företag.
 
Vinge var rådgivare till Teleca vid försäljningen. Företrädare från Vinge var Peter Oscarsson, Erik Sjöman och Anna Björk.

Relaterat

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026