Uppdrag

Vinge företrädde Storebrand vid förvärv av SPP

5 september 2007

Vinge företrädde norska Storebrand i samband med förvärvet av tjänstepensionsbolaget SPP från Handelsbanken för 18 miljarder kronor. Affären, som är en av de största privata transaktionerna i Sverige 2007, innebär att Storebrand blir den ledande aktören på de nordiska tjänstepensionsmarknaderna. Delägarna Peter Morawetz, Björn Gustavsson och Ola Sandersson, Vinges konsult Per Brandt samt biträdande juristerna Mats Hävermark (M&A), Maria Schultzberg (skatt), Sara Axelsson (finans) och Anna Elm/Per Karlsson (konkurrensrätt) biträdde Storebrand i samband med samtliga förvärvsavtal.

Due diligence arbetet genomfördes av Linda Landén (som även koordinerade all due diligence), Per Larsson, Per Westman, Johanna Rutberg, Ulrich Ziche, Johan Steen, Per Karlsson, Matti Scheffer, Fredrik von der Esch, Peter Larsson, Peter Alstergren, Philip Asmar och Ann Bokinge tillsammans med Anna Birberg och Victoria Borg som projektassistenter.

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026