Uppdrag

Vinge företrädde Industrifonden vid investering i Actiwave

31 augusti 2012

Vinge företrädde Industrifonden i dess investering om 13 miljoner kronor i Actiwave, som utvecklar en teknik som förbättrar ljudkvaliteten i bland annat mobiltelefoner och surfplattor. I emissionen deltar också den befintliga ägaren SEB Venture Capital.

Industrifonden investerar i små och medelstora svenska företag med internationell tillväxtpotential. Fonden har tillgångar på 3,8 miljarder kr och investeringar i 89 bolag inom teknologi, cleantech, life science och industri.

Vinges team företräddes av delägare Johan Larsson tillsammans med biträdande juristerna Karl Svantemark, Evelina Tejle och Karl Hahtovirta.

Relaterat

Vinge företräder Greenfood

Vinge företräder Greenfood i samband med försäljningen av deras fresh produce verksamhet till Dole Nordic AB.
21 oktober 2026

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av aktier i EQT

Vinge har bistått Investor i samband med förvärv av 12 500 000 aktier i EQT AB från Wallenberg Investments för en total köpeskilling om cirka 3,5 miljarder kronor.
19 oktober 2026

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission

Vinge har biträtt Oncopeptides i samband med riktad nyemission, varigenom Oncopeptides tillförs 100 MSEK före transaktionskostnader.
16 oktober 2026