Uppdrag

Vinge företrädde Industrifonden vid investering i Actiwave

31 augusti 2012

Vinge företrädde Industrifonden i dess investering om 13 miljoner kronor i Actiwave, som utvecklar en teknik som förbättrar ljudkvaliteten i bland annat mobiltelefoner och surfplattor. I emissionen deltar också den befintliga ägaren SEB Venture Capital.

Industrifonden investerar i små och medelstora svenska företag med internationell tillväxtpotential. Fonden har tillgångar på 3,8 miljarder kr och investeringar i 89 bolag inom teknologi, cleantech, life science och industri.

Vinges team företräddes av delägare Johan Larsson tillsammans med biträdande juristerna Karl Svantemark, Evelina Tejle och Karl Hahtovirta.

Relaterat

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026

Vinge företräder SEB Kort i samband med gränsöverskridande fusion med AirPlus

Vinge har företrätt SEB Kort i samband med en gränsöverskridande fusion varigenom dotterbolaget AirPlus uppgått i SEB Kort genom absorption.
6 augusti 2026