Uppdrag

Vinge företrädde Industrifonden vid investering i Actiwave

31 augusti 2012

Vinge företrädde Industrifonden i dess investering om 13 miljoner kronor i Actiwave, som utvecklar en teknik som förbättrar ljudkvaliteten i bland annat mobiltelefoner och surfplattor. I emissionen deltar också den befintliga ägaren SEB Venture Capital.

Industrifonden investerar i små och medelstora svenska företag med internationell tillväxtpotential. Fonden har tillgångar på 3,8 miljarder kr och investeringar i 89 bolag inom teknologi, cleantech, life science och industri.

Vinges team företräddes av delägare Johan Larsson tillsammans med biträdande juristerna Karl Svantemark, Evelina Tejle och Karl Hahtovirta.

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026