Uppdrag

Vinge företrädde HeidelbergCement AG vid försäljning av Maxit Group

31 augusti 2007

Vinge företrädde tyska HeidelbergCement AG i försäljningen av Maxit Group till franska Saint Gobain. Transaktionsvärdet uppgår till 2,125 miljarder Euro. Maxit Group tillverkar torrbruks- och lättklinkerproduktera och har verksamhet i 30 länder. Omsättningen 2006 uppgick till 1,2 miljarder Euro.
 
Vinges team bestod av Peter Linderoth tillsammans med Anders Lagerlund, Anna Gustafsson, Rikard Azelius och Johanna Lindman.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026