Uppdrag

Vinge företrädde Forbion Capital Partners vid investering i Cardoz AB

10 maj 2010

Stockholmsbaserade Cardoz AB tillförs 100 miljoner kronor i riskkapital. Investeringen görs av nederländska Forbion Capital Partners och spanska Ysios Capital Partners, tillsammans med befintliga ägaren svenska riskkapitalbolaget HealthCap som var med och startade bolaget.  

Cardoz utvecklar antiinflammatoriska läkemedel mot hjärt-kärlsjukdomar. Kapitaltillskottet är främst avsett för att genomföra en klinisk fas II studie av ett nytt läkemedel mot sjukdomen abdominellt aortaaneurysm (AAA). Idag finns inga läkemedel mot AAA.  

Från Vinge var advokat Johan Larsson projektledare. Johan Winnerblad är ansvarig delägare.

Relaterat

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, Bridgepoint och grundarna vid Vitamin Wells samgående med EMPWR

Vinge har biträtt Vitamin Well och dess majoritetsägare Cinven, grundarna av Vitamin Well samt Bridgepoint i samband med Vitamin Wells förvärv av EMPWR Nutrition Group från majoritetssäljaren Waterland Private Equity Investments.
3 juli 2026