Uppdrag

Vinge företrädde Forbion Capital Partners vid investering i Cardoz AB

10 maj 2010

Stockholmsbaserade Cardoz AB tillförs 100 miljoner kronor i riskkapital. Investeringen görs av nederländska Forbion Capital Partners och spanska Ysios Capital Partners, tillsammans med befintliga ägaren svenska riskkapitalbolaget HealthCap som var med och startade bolaget.  

Cardoz utvecklar antiinflammatoriska läkemedel mot hjärt-kärlsjukdomar. Kapitaltillskottet är främst avsett för att genomföra en klinisk fas II studie av ett nytt läkemedel mot sjukdomen abdominellt aortaaneurysm (AAA). Idag finns inga läkemedel mot AAA.  

Från Vinge var advokat Johan Larsson projektledare. Johan Winnerblad är ansvarig delägare.

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026