Uppdrag

Vinge företrädde Diös & Kuylenstierna vid förvärv av fastigheter för 1350 miljoner kr

18 april 2007

Vinge var rådgivare till Diös & Kuylenstierna vid förvärvet av åtta fastigheter i Årsta och Botkyrka  från Fabege. Hälften av ytorna är kontor och den andra hälften är industri/lager. Diös & Kuylenstierna äger genom förvärvet fastigheter för 3,3 miljarder.
 
Diös & Kuylenstierna företräddes av Patrick Forslund (ansvarig delägare) och Caroline Gebauer.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026