Uppdrag

Vinge företrädde Diös & Kuylenstierna vid förvärv av fastigheter för 1350 miljoner kr

18 april 2007

Vinge var rådgivare till Diös & Kuylenstierna vid förvärvet av åtta fastigheter i Årsta och Botkyrka  från Fabege. Hälften av ytorna är kontor och den andra hälften är industri/lager. Diös & Kuylenstierna äger genom förvärvet fastigheter för 3,3 miljarder.
 
Diös & Kuylenstierna företräddes av Patrick Forslund (ansvarig delägare) och Caroline Gebauer.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026